קבלני איטום בגדול – מזה "קבלן איטום" ואיזה עבודות איטום באחריותו?

קבלן איטום הינו קבלן העוסק בעבודות איטום, התקנת מערכות איטום במבנים, איתור נזילות ומתן פתרונות איטום ובידוד מגוונים.

בעבר רוב קבלני האיטום היו למעשה "זפתים" – זפת הייתה מקור האיטום העיקרי ובכמעט בלעדי בתחום האיטום, למעשה כל מי שעסק באיטום גגות או מי שמגדיר עצמו כיום כ"קבלן איטום" בעבר נקרא זפת, העוסק בזיפות בלבד.

במרוצות השנים תחום האיטום והזיפות התפתח, נכסו חומרים מתקדמים ומגוונים לתחום, וכיום יש תחומי התמחות רבים בתחום האיטום וישנם קבלני איטום המתמחים בתחומים ספציפיים – כגון קבלן לאיטום תשתיות, קבלן לאיטום גגות ישנים, קבלן איטום המבצע עבודות גובה בלבד ועוד מגוון רחב של קבלנים.

כיום לכל מבנה, בין אם זה איטום גגות, איטום מרפסות, מרתפים וכדומה, יש חומר ייעודי לאיטום, בעבר רובם ככולם היו משתמשים בזפת חמה לאיטום מבנים, כיום ישנם חומרים שונים לאיטום ויש צורך בהתאמת כל חומר למערכת האיטום השונה. לדוגמה, יריעות ביטומניות יהיו מעולות לאיטום גג בטון, אך אינם יעילות לאיטום גג פח או גג איסכורית, במקרה זה נוכל להשתמש בפולאריטן.

 

בחירה מושכלת של קבלן איטום

ישנה חשיבות רבה בבחירת קבלן איטום או חברת איטום מובילה בתחום, בעלת ניסיון רב ומקצעויות.

כיום תחום האיטום, בדומה לתחום הבניה הינו תחום פרוץ, בו כל אדם המעוניין לעסוק בתחום, מורשה לעסוק בו, ללא תעודה או הסמכה ייעודית.

הפריצות בתחום גרמה למצב בו נמצאים המון שרלטנים ו"חאפרים" "עצמאיים" המבצעים עבודות איטום ברמה לא מקצועית המשאירים טעם רע ללקוחות ופוגעים בשמם של קבלני האיטום המקצועיים.

ישנם גופים בישראל הנותנים תעודת "אוטם מורשה" ואדם אשר עבר את ההסמכה נקרא "קבלן איטום מורשה". אחת מהתעודות המונפקות ע"י גוף רשמי היא של מרכז הבניה הישראלי המסמיך קבלני איטום בישראל.

 

מה חשוב לבחון בבחירת קבלן איטום

על מנת להעלות את הסבירות שתקבלו עבודה מקצועית מקבלן איטום אמין ישנם מספר דברים שעליכם לוודא לפני בחירת הקבלן. ווידוא דברים אלה, או רובם לא יבטיח לכם שקט נפשי, אך יעלה באופן ניכר את הסבירות שתקבלו עבודה מקצועית.

  • תעודת אוטם מורשה – אין ספק שלכל קבלן איטום צריכה להיות תעודת אוטם מורשה, אומנם תעודה זו אינה חובה וישנם קבלנים רבים מקצועיים שלא עברו את ההסמכה, בעלי ניסיון רב, אך מעבר ההסמכה מקנה להם ידע נוסף ומגביר את הסיכוי שתגיעו לידיים טובות.
  • אחריות בכתב – יש לוודא שקבלן האיטום המבצע את עבודת האיטום מעניק לכם תעודת אחריות, תעודה המפרטת את תחומי האחריות של הקבלן באשר לתקלות באיטום ותיקונים. מידת האחריות הינה שונה בין עבודה לעבודה, ישנן עבודות כמו איטום גג ביריעות ביטומניות שבה נהוג להעניק כ10 שנות אחריות, וישנן עבודות בהן לא נהוג להעניק אחריות – ודאו עם הקבלן, כל מקרה לגופו.
  • יש לוודא כי כלל החומרים בעלי תו תקן ישראלי , חומרים ללא תו תקן ישראלי עלולים להיות פגומים או באיכות ירודה.
  • מחיר – רבים מהצרכנים בוחרים את קבלן האיטום לפי מחירו, בוחרים דווקא את הזול ביותר. המחיר הזול עלול לעלות ביוקר, ישנם קבלנים רבים המציעים מחירים נמוכים המעניקים עבודה רשלנית ומתנערים מאחריות כאשר צצה תקלה. אל תתפשרו ותבחרו את הקבלן הזול ביותר, תחום האיטום ידוע כהליך יקר ואינו קל לכל כיס, אך אין זה אומר שעליכם להתפשר על איכות ובחור קבלן על פי מחירו, זהו מתכון לאסון.
  • חברה רצינית – ישנו יתרון קטן בבחירתה של חברה רצינית ע"פ קבלן איטום עצמאי. ישנה סבירות גבוהה יותר שקבלן עצמאי יתנער מאחריות או יבצע עבודה לא מקצועית מאשר חברה המבצעת עבודות איטום רבות ומחזיקה צוותי איטום רבים.

 

קבלני איטום מתחלקים לאזורים רבים, ותחומי התמחות שונים

ישנם קבלנים המתמחים רק באחד, בחלק או בכל התחומים הבאים, ודאו כי הקבלן שבחרתם מתמחה בתחום שהנכם צריכים. להלן פירוט חלקי של תחומי התמחות שלנו:

איטום גגות

זיפות גגות

איטם בסנפלינג

איטום מרפסת

איטום מרתף

איטום קירות חיצוניים

איתור נזילות

איטום בהתזה

איטום גג מרוצף

תיקון גגות

 

ישנם גם קבלנים שפועלים רק בסוגי התמחות וישנו סיווג של קבלני איטום לפי אזורים, להלן פירוט חלקי של אזורים בהם אנו מעניקים שירותי איטום:

איטום במרכז, איטום בשפלה, איטום בצפון, איטום בפריסה ארצית לעבודות גדולות.