איתור נזילות מים ופתרונן – מה זה וכיצד זה מתבצע?

האם נתקלתם אי פעם ברטיבות בקיר או נזילות מהתקרה? אלו הן מהתופעות הנפוצות ביותר בבתים ללא מערכת איטום קירות חיצוניים טובה. בכדי לטפל בתופעות אלו, חשוב מאוד קודם לבצע איתור נזילות מים מקצועי ומיפוי כל הכשלים במערכת האיטום.

מה זה בעצם נזילת מים ?

נזילת מים היא חדירה של נוזלים אל תוך המבנה דרך חור או קרע המהווה פגם במערכת האיטום החיצונית של המבנה. מצב זה גורם לרטיבות בקירות, רטיבות ברצפה ואף נזילות מהתקרה, אלו הן “תופעות לוואי” לא נעימות שלא ייעלמו לבדן ורק יחמירו אם לא יתבצע טיפול מתאים. את תופעות הללו ניתן לזהות בקלות על ידי התבוננות ומגע עם האזור – תהליך זה נקרא איתור נזילות מים. אם ישנם מים המטפטפים ממקום מסוים, לחות במגע עם האזור, עובש או קילופים, גם אדם שאינו בעל מקצוע ומתמחה בתחום יזהה כי קיימת בעיה במערכת האיטום.

כיצד מבצעים איתור נזילות מים?

בכדי לטפל בנזילה יש צורך לאתר את מקורה, תחילה, בעל המקצוע ייבחן את הבית והאזורים הבעייתיים. לאחר מכן, יש צורך בבחינה מקיפה של כל האזורים במבנה ולא רק האזורים הפגועים, מאחר וזה מאפשר טיפול כולל ורחב בכל הכשלים הקיימים ולא רק בכשלים הנראים לעין, כך תמנע הבעיה לטווח הרחוק. כמו במקרים רבים, הפתרון הנכון לבעיה הוא לא פתרון נקודתי בכשל, אלא פתרון שכבתי וכולל על כל שטח האזור בכדי למנוע כשלים עתידיים.

מצלמה תרמית – איתור נזילות מים מדויק

במידה ובעל המקצוע לא איתר את כל התקלות, מתבצע איתור נזילות מים מתקדם באמצעות מכשיר ייעודי. אחד מהמכשירים לאיתור נזילות מים ורטיבויות הוא המצלמה התרמית. מצלמה זו מזהה קרינת גלי אינפרה אדומים, בזכות מצלמה זו ניתן לגלות את הטמפרטורה של אובייקטים בסביבה. כך, בעזרת הידע של מומחים בתחום העובדים לגילוי נזילות, ניתן לזהות אזורי רטיבות (על ידי הפרשי טמפרטורות). השימוש במצלמה תרמית מעניק לנו מיפוי מדוייק ותוצאות מדוקדקות בנוגע למיקומי הנזילות, כך שבעל המקצוע יכול לזהות את הכשל ומקורו, בעזרת מידע זה יכול בעל המקצוע לתקן את הבעיה.

כיצד מטפלים בנזילות לאחר איתורן?

לאחר שבעל המקצוע מבצע איתור נזילות מים ומאבחן את מקור הבעיה, יתבצע שרטוט של מפה כוללת המציגה את כל התקלות והליקויים שבמערכת האיטום. שרטוט זה מתבצע על ידי איגוד וצירוף כל הממצאים שיש בידי בעל המקצוע לגבי מקור הכשל – מסקנות האבחנה, צילומים תרמיים, וידע מקצועי בתחום. המפה היא דוגמא ויזואלית בה נשתמש בכדי להמחיש ללקוח את הבעיות והפתרונות שיש ליישם בכדי למנוע נזילות ורטיבויות בטווח הארוך.