איטום בסנפלינג – השיטה לאיטום בגבהים

מהו סנפלינג ?

הסנפלינג הוא שיטה לגלישה מגובה, הוא מהווה ספורט אתגרי פופולרי וכן שיטה שימושית מאוד לאיטום בגובה. הסנפלינג מאפשר לנו, בעולם המודרני של גורדי השחקים, לבצע כל סוג של עבודת איטום בגגות, קירות ועוד… בעודם נמצאים בגבהים רבים.

סנפלינג – ספורט אתגרי מהנה

במקור, סנפלינג הוא ספורט מאתגר ומהנה ביותר בו עוסקים רבים בתור תחביב. זהו ספורט המשלב אקסטרים, גבהים ונופים מרהיבים, אין פלא שרבים נהנים ממנו ומאמצים אותו כתחביב לחיי היום-יום. אך, בתחום האיטום, הסנפלינג הינו מקצוע ממשי. איטום בסנפלינג נחשב להתמחות בתחום האיטום, ומשמש בחלק גדול מעבודות האיטום כחלק עיקרי ומרכזי מהתהליך.

למה יש צורך בסנפלינג בעבודות איטום?

איטום בסנפלינג הוא חלק חשוב מאוד מכל עבודת איטום, הוא אף מהווה כלים משלים, בלעדיו לא תוכל להתבצע העבודה כראוי. בישראל רוב הבניינים הם גבוהים מאוד, וברוב המקרים אין דרך לבצע את העבודה במתודה הסטנדרטית – לכן יש שימוש בסנפלינג. איטום בסנפלינג הוא לא משהו שיש לקחת בקלות ראש, בתחום הבניה נהרגים מעל ל40 עובדים בשנה ויש צורך בנהלי בטיחות רבים כדי למנוע הרוגים ופצועים נוספים. כל עבודת גובה המתבצעת על ידי אנשי מקצוע שעברו הכשרות והסמכות ייעודיות.

השימושים העיקריים של איטום בסנפלינג

בתחומים רבים בתחום האיטום ישנו שימוש בסנפלינג, השימושים העיקריים בו הם באיטום קירות חיצוניים, איטום גגות חסרי יציבות ואיטום גגות בשיפוע חד. כל קיר חיצוני חוץ מקירות של בתים נמוכים (בתים פרטיים) מצריך בעל מקצוע העוסק בסנפלינג. בעת איטום גגות לא יציבים, כמו גג רעפים, יש צורך באיטום בסנפלינג. בגגות מסוג זה הסיכון לקריסה הוא גבוה מאוד ולכן יש צורך לנקוט באמצעי בטיחות נוספים (קשירת העובד ושימוש בסנפלינג). בגגות בשיפוע חד, הסיכון גבוה יותר ויש סיכוי מוגבה לנפילה. לכן, בגגות כאלו יש צורך להשתמש בסנפלינג כדי למנוע סיכון מיותר.

כיצד מתבצע איטום בסנפלינג?

איטום בסנפלינג הוא עבודה מורכבת ומסובכת הטומנת בתוכה סיכון רב, לכן יש צורך בהכשרות והסמכות מקצועיות, קור רוח וסבלנות בעת ביצוע העבודה. איטום בסנפלינג מתבצע על ידי אבחון עצמים יציבים ועמידים על הגג וקשירת כבלים ייעודיים אל עצמים אלו. קשירה זו מבטחת את בעל המקצוע ומונעת את נפילתו בעת סכנה. לאחר מכן גולש בעל המקצוע אל הקיר החיצוני עם הציוד והחומרים הדרושים ומבצע את עבודת האיטום. בעת ביצוע איטום בסנפלינג יש צורך בלפחות שני בעלי מקצוע – אדם מקצועי לביצוע האיטום ואדם המלווה אותו, משגיח עליו ועוזר כשיש צורך או כשניצבת סכנה. חשוב מאוד לא לזלזל בנהלים והתקנים, איטום בסנפלינג הוא עבודה מסוכנת וזלזול בפרטים הקטנים עלול לעלות בחיי אדם.