עובש בקירות – למה הוא נוצר וכיצד נטפל בבעיה?

מהו עובש?

עובש הוא בעצם פטריה, קיימים סוגי פטריות רבות והן מאוגדות תחת השם "עובש". העובש מתפשט ומכסה משטחים לחים בעיקר ואוכל. אנו נתקלים בעובש בעיקר בתחום המזון, העובש מתפתח על מזונות ישנים כאשר הם מקולקלים או מאוחסנים בצורה לא תקינה. מראה העובש הוא מעין נגעים ירוקים בצורת נקודות, עיגולים סגולים או מעין שכבה לבנה על אוכל. כאשר מתפשט העובש על משטח לח, בעיקר בגלל תופעות כמו רטיבות בקיר, הוא מופיע בצורת פטריות זעירות. בפעמים רבות, העובש מסוכן לנו בני האדם, שכן הוא מכיל חיידקים (נבגים) גורמי מחלות. הפגיעה הכי קשה של העובש היא באנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת או בעלי בעיות נשימה. למרות שהעובש נחשב כשמשהו מזיק עם קונוטציה רעה, הוא מאוד חשוב בתחום המדע למחקרים ושימושים רבים.

עובש בקירות – למה הוא מופיע?

כמו שהסברנו לפני כן, עובש מתפתח בעיקר על משטחים לחים. העובש מתפתח על קירות ביתנו בעיקר בגלל רטיבות בקיר. רטיבות זו נוצרת בגלל כשל המערכת האיטום או חוסר של מערכת איטום כוללת לקירות. כאשר מערכת איטום קירות חיצוניים לקויה או לא קיימת, נוצרים סדקים בגדלים שונים דרכם חודרים מים אל תוך החלק הפנימי של הבניין – הקירות. מים אלו מצטברים ונכלאים מתחת לשכבת החיפוי וגורמים לקיר להיות לח או רטוב. אם לא מטפלים בבעיה בהקדם, עובש מתחיל להתפתח על הקיר מאחר והוא מהווה סביבת מחייה אידאלית עבור הפטרייה.

כיצד נטפל בעובש בקירות?

חשוב מאוד לא לזלזל בבעיה, רבים מחליטים לפתור עת הבעיה בעצמם ולחסוך בעלויות. רובם מגרדים את העובש מהקיר וצובעים אותו. אך הדבר לא באמת פותר את הבעיה, שכן העובש הוא סך הכל "תופעת לוואי" של בעיה גדולה הרבה יותר – כשל במערכת האיטום. חשוב להתייחס לעובש כמעין סימן אזהרה ולפנות במידית לבעל מקצוע בכדי לטפל בבעיה ולתקן את האיטום או לבצע איטום חדש. ניסיון לטפל בבעיה בצורות עקיפות רק יעלים את הבעיה זמנית, העובש יחזור מהר מאוד ובצורה חמורה יותר.