איטום קירות חיצוניים – ליקויים ופתרונות

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הינם קירות לא אטומים. רובכם כנראה נתקלתם ברטיבות בקיר, עובש או לחות גבוהה המורגשת במגע עם הקיר, כל אלה הן תופעות של מערכת איטום לקויה של הקירות החיצוניים או חוסר איטום כללי של הקירות (קיימים קבלני בנייה ש"עובדים על עצמם" ומבצעים חיפוי לקירות חיצוניים לפני אטימת התשתית).

הרטיבות בקיר והעובש נגרמים כתוצאה מסדקים בקיר ואיטום קירות חיצוניים לקוי המאפשרים למים לחדור אט אט אל תוך המבנה, ישנם סדקים בגדלים שונים ומסוגים שונים, להן:

 • סדקים קטנים: סדקים הנוצרים לרוב בחיפוי או בטיח, סדקים שנגרמים מעבודת חיפוי לקויה או טיוח לא מקצועי. לרוב אלה סדקים הניתנים לאטימה בקלות והבעיה נפתרת ללא טיפול נוסף.
 • סדקים עבים: סדקים אלו הינם סדקים גדולים יותר מהסדקים הקודמים, ברוב המוחלט של המקרים הסדקים הם מעבר לחיפוי והטיח, הסדקים ממש חודרים את עובי הקיר כולו. סדקים עבים לרוב גורמים לכליאה של מים מתחת לשכבת החיפוי ובמקרים רבים מגיע אף למצב של נזילה מהקיר.
 • סדקים עמוקים: כשמם הם, הסדקים הקשים ביותר, סדקים אלה גדולים וחודרים את הקיר באופן כמעט מלא עד מלא (לפעמים ניתן לראותם מצדו הפנימי של הקיר). סדקים אלה לרוב נגרמים מליקויי בניה קטנים עד חמורים, במקרים רבים כתוצאה של איטום לקוי של תפרי התפשטות.

יש לציין כי במקרים רבים מתבצע חיפוי לקוי של הקירות, דבר הגרום לחלחול מים אל מתחת לרטיבות היוצר "רטיבות כלואה" מתחת לחיפוי, רטיבות שאינה יוצאת החוצה או מתייבשת, הרטיבות מחמירה ובמקרים קיצוניים גורמת גם לנשירת החיפויים ולנפילתם.

 

קבלן איטום מומחה ומורכבות האיטום

איטום קירות חיצוניים הין בין עבודות האיטום המסובכות והמורכבות ביותר לביצוע. ישנם סוגים רבים של חיפויים וסוגים רבים של חומרי אטימה המתאימים להם. איטום קירות איננו מתבצע על ידי כל קבלן איטום, זוהי עבודה מקצועית המצריכה ניסיון רב בתחום, עבודה בגבהים וקור רוח. רוב עבודות האיטום של קירות חיצוניים מתבצעות בגבהים באמצעות סנפלינג, דבר המצריך אנשי מקצוע מנוסים ומקצועיים אשר עברו הכשרות של עבודה בגובה ומנוסים בתחום האיטום.

עבודת איטום קירות חיצוניים אינה עבודה זולה, רבים פונים אלינו במטרה לטפל ב"רטיבות קטנה בקיר" ובטוחים שהעלות הינה כעלות ביקור של אינסטלטור, מנעולן או בעל מקצוע הגובה כמה מאות שקלים לביקור, אך אין זה המקרה.

למעשה כל עבודת איטום של קיר מהקטנה ביותר ועד עבודות גדולות מצריכה שני בעלי מקצוע לפחות, חומרי איטום שנים וזמן עבודה רב, העלויות הכרוכות בטיפול בקיר חיצוני בצורה מקצועית הינה עבודה יקרה, בהתחשב בחומרים, ניסיון, זמן עבודה וסיכון שבעלי המקצוע לוקחים על עצמם בעבודה שכזאת.

יש לקחת בחשבון כי אומנם עלות הביצוע אינה זולה, אך זלזול בבעיה אינו הפתרון. רטיבות בקיר אינה נעלמת, מים נוספים ממשיכים לחדור והעובש ממשיך להתפשט. בסופו של דבר יהיה עליכם לפטל בבעיה מהשורש (לא, גירוד העובש מבפנים וצביעה מחדש מבלי לאטום את הקיר מבחוץ אינו פתרון, העובש יחזור במהרה), אך במידה ולא תטפלו בה במהרה, הטיפול יהיה קשה, ארוך ויקר יותר.

 

כיצד לבצע איטום קירות חיצוניים

כל עבודת בנייה מצריכה שמירה על נהלי עבודה תקינים אך כאשר מדובר על איטום קירות חיצוניים יש לבצע את העבודה בקפידה רבה לפי כל התקנים וההנחיות ההנדסיות המומלצות לאיטום. אי שמירה על הכללים ועל סביבת עבודה תקינה תביא לכשל במערכת האיטום של הקיר ולכישלון כללי של העבודה שלשמה התכנסנו.

במקרים רבים קבלני הבנייה או קבלני האיטום העוסקים בנושא הקירות, אינם מבצעים את העבודה באופן הנדרש, מפאת חומר זמן, חוסר מקצועיות או רצון לחסוך. הנפגעים הבלעדיים מרשלנות הקבלנים הם בעלי הדירות, הסובלים מסדקים, רטיבות, עובש, נזילות וירידת ערך הדירה.

ישנם כמה שלבים עיקריים באיטום קירות חיצוניים:

 • בדיקת סוג החיפוי: ישנו מגוון רחב של חיפויים לקירות חיצוניים כגון שליכט צבעוני, שפריץ, קירות אבן, חיפוי שיש, קרמיקה, פסיפס, צבע רגיל או סתם בטון חשוף. לכל חיפוי יש תכונות משלו ונדרש להתאים לו חומר איטום שונה ועבודה שונה. ישנם חיפויים סופגים המאפשרים שימוש בחומרי אטימה מונעי ספיגה, חומרים הנספגים בקירות ומונעים ממים להיכנס, וישנם חיפויים שאינם סופגים חומרים באופן מיטבי ויש לבצע סוג אחר של איטום כגון התזת חומר פולאריטני שקוף.
 • הורדת טיח ובטון רופף: על מנת שהאיטום יהיה חזק ועמיד ולא ינשור ביחד עם החיפוי, יש להוריד את שכבות הטיח והבטון שאינם יציבים בקיר, לתקן, להחליק ולנקות את כלל שטח הקיר ולהשאיר סביבה נקייה המאפשרת איטום כראוי. מריחה והתזה של חומרים אוטמים עלך גבי קירות מלוכלכים במיוחד או טיח רופף לא יחזיקו מעמד זמן רב ונדרש לבצע איטום מחדש.
 • איטום כלל הסדקים הגדולים בחומר פולאריטני גמיש וחזק כגון סיקפלקס. ישנה עדיפות לשימוש בחומר חזק וגמיש לסדקים גדולים מכיוון שהם מקור הבעיה המרכזי במערכת האיטום של הקיר, איטום קפדני שלהם בחומר חזק בנוסף לחומר המיושם על כלל הקירות יבטיח איטום מיטבי וישמר במקרה של התרחבות הסדקים (ישנם סדקים הנוצרים מתזוזות אדמה קטנות בשל ליקויי בניה ולא ניתן למנוע זאת, לכן שימוש בחומר אטימה חזק וגמיש אשר יתרחב במידת הצורך הוא דבר נדרש).
 • יישום שכבת אטימה אחידה לכל שטח הקיר, לא רק על אזורי הסדקים. רבים חושבים כי הרטיבות מגיע מסדק או מחור קטן, במידה ונאטום את הסדק/החור הבעיה תפטר. ברוב המקרים אין זה המצב, ישנם סדקים קטנטנים בקיר המאפשרים את חלחול המים, לכן *תמיד* נאטום את כלל הקיר המדובר. לא ניתן להבטיח איטום תקין שלא יחזור על עצמו אם חומר האיטום לא מיושם על כלל הקיר. במקרים של רטיבות בדירה אחת בבניין תמיד נמליץ על עירוב וועד הבית ואיטום של כלל הקיר החיצוני בו הדירה סובלת מרטיבות, על מנת להבטיח את פתרון הבעיה.
 • יש לציין כי איטום הקיר חייב להתבצע לפני שלב החיפויים, אך במידה ויש נזילה או איטום לקוי לאחר ביצוע החיפויים, ברוב המוחלט של המקרים לא נוריד את החיפוי ונבצע את איטום על גבי החיפוי הקיים.

 

חומרי איטום לקירות חיצוניים

ישנו מגוון רחב של חומרי איטום המיושמים באיטום קירות חיצוניים, לכל קיר או חיפוי יש חומר איטום ייעודי, אין למרוח חומר אטימה ללא ידע מקדים בתחום התייעצות עם יצרן החומר, מהנדס או קבלן איטום מורשה. החומרים העיקריים בהם משתמשים לאיטום קירות הם חומרים על בסיס צמנטי, חומרים על בסיס ביטומני, פולאריטני, אקרילי וסילוקסן.

 • חומר איטום אקרילי – חומרים על בסיס מים, לרוב בצבע לבן, פתרון זול אך ברוב המקרים מספק ביישום נכון ובשילוב עם חומרים אחרים לאיטום קירות חיצוניים. ניתן ליישמם על ידי התזה או על ידי מריחה. יש לשלב עם חומר אטימה פולאריטני גמיש לסדקים גדולים ובולטים לשם הבטחת אורך חיי האיטום.
 • איטום בסילוקסן – חומר סופג, יש ליישמו רק על קירות סופגים כגון קירות מבטון חשוף, חומר זה יעיל במיוחד אך יש להכירו לעומק. אין להשתמש בסביבת חומרים ביטומניים מכיוון שהחומר ממיס חומרים רבים ביניהם ביטומן. בעת ביצוע עבודה עם סילוקסן מומלץ להרחיק את כלל הרכבים והעצמים מסביבו מכיוון שהחומר עלול להשאיר כתמים שקשה מאוד להסיר.
 • חומר איטום ביטומני – חומרים אלו הם החזקים ביותר לאיטום קירות חיצוניים לפני ביצוע החיפוי. ישנה עמידות חזקה לחומר איטום ביטומני, הוא נוח לעבודה וקל ליישום בשטחים גדולים ורחבים של ריקות. מומלץ ליישם את החומרים לפני ביצוע החיפוי לשמירה על איכותו ושמירה על נראות המבנה (חומר ביטומני הינו שחור במידה ולא מעורב עם צבע).
 • חומרים על בסיס צמטני הם החומרים שרוב קבלני הבנייה משתמשים בהם בשלב הראשוני של בנייה וחיפוי הקיר. חומרים על מאותה משפחת חומרים של תשתית המבנה ולכן מתחברים טוב וללא חשש מהתפרקות ונשירת האיטום או התנתקות החיפוי מהקירות. יש להיעזר בשכבה מחזקת כגון רשת אינטרגלס להגברת עמידות החומר.
 • חומר איטום פולאריטני – ניתן להשתמש בחומר איטום פולאריטני שקוף או לבן לשם איטום קירות סופגים או שאינם סופגים. זהו חומר חזק ומשופר המקנה שכבה עמידה מפני חדירת מים ומבטיח איטום תקין ועמיד לאורך שנים במידה ויושם באופן הנדרש.