יריעות ביטומניות – סוגי יריעות ואופן השימוש באיטום גגות

סוגי יריעות ותכונותיהן:

יריעות ביטומניות הן רצועות מתועשות העשויות מביטומן, המועשרות בפולימרים שונים מסוג APP או מסוג SBS. (Atactic Polypropylene, Styrene-Butadiene-Styrene).

יריעת APP מועשרת בפלסטיק, היא מתרחבת אך אינה מתכווצת בחזרה.

יריעת SBS מועשרת בגומי סינטטי גמיש, היא מתרחבת אך מתכווצת בחזרה.

היריעות מגיעות בגלילים, ניתן להשתמש בהם לאיטום גגות, איטום קירות, איטום מרתפים ועוד שלל אפשרויות איטום שונות.

ישנם ארבעה סוגי גלילים עיקריים בשוק:

יריעות ביטומניות APP בעובי 5 מ"מ, גליל באורך של כ7.5 מטרים.

יריעות ביטומניות SBS בעובי 5 מ"מ, גליל באורך של כ7.5 מטרים.

יריעות ביטומניות APP בעובי 4 מ"מ, מגיע כגליל באורך של כ10 מטרים.

יריעות ביטומניות SBS בעובי 4 מ"מ, מגיע כגליל באורך של כ10 מטרים.

SBS/APP הם סוג הפולימרים המעשירים את הביטומן, אך בנוסף להבדל זה בין היריעות ובנוסף להבדל בעובי היריעה יש גם הבדלים שונים בתוספות ליריעה, כגון יריעות נגד שורשים, יריעות ללא אגרגט לבן, יריעות מחוררות "נושמות" ועוד סוגי יריעות לשימושים השונים, אך ברוב המקרים השימוש הוא ביריעות ביטומניות APP 5 מ"מ. כמובן שיש לוודא שהיריעות עומדות בתו התקן הישראלי לפני בחירתן.

היריעות הביטומניות החליפו כמעט לחלוטין את זיפות הגגות, מכיוון שזהו חומר מתקדם יותר ובעל אפשרות יישום יעילה יותר המחזיק לזמן רב.

 

יתרונות היריעות הביטומניות מול הזפת החמה

ליריעות יש יתרונות רבים אל מול שיטת זיפות הגגות לכן ברוב המקרים נמליץ על איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות ולא ע"י זיפות גגות.

 • היריעות יוצרות שכבה אטומה לגמרי מבחינת חדירות מים. רק במקרים של חור פיזי ביריעה יהיה מעבר של מים. היריעות גמישות יחסית ותנועת אדמה קלה או תזוזת המבנה לא תקרע את היריעה.
 • רוב היריעות מגיעות בציפוי אגרגט לבן הדוחה קרני UV ומוריד את הצורך לסייד את הגג מחדש מדי שנה על מנת לשמות על זיפות הגג.
 • היריעות מגיעות כשכבה אחידה, לא נוצרים אזורים עבים יותר ואזורים דקים יותר כמו שנוצרים בזפת. במידה ומרותכת יריעה באזור מסוים אין כלל חשש שהאזור אינו אטום.

למרות כל היתרונות ישנה סיבה אחת שבגללה עדיין מבצעים זיפות גגות היא עלות החומרים ועלות הביצוע.

איטום גג ביריעות ביטומניות יקר יותר מאיטום גג בזפת, אך זהו רק בשלב הראשוני. הזפת מחזיקה מעמד פחות זמן מאשר היריעות, גג מזופת מצריך סיוד מדי שנה על מנת לשמור על תקינותו, בניגוד ליריעות.

למעשה עלות הזיפות נמוכה במקצת מעלות הביצוע של יריעות ביטומניות, אך לאורך זמן עלות הזיפות עולה בהרבה על העלות ביריעות ביטומניות, במקרים רבים גם מכפילה ומשלשת את העלות הכוללת (עד שמחליטים לבצע את האיטום ביריעות ביטומניות).

 

באילו מקרים מומלץ להשתמש ביריעות ביטומניות?

יריעות ביטומניות הן הפתרון הטוב ביותר לאיטום ברוב המקרים. היריעות נותנות פתרון לאיטום גגות, איטום מרתפים או איטום מרפסות. היריעות חזקות במיוחד וטובות לשימוש בכל מקום בו ניתן ליישם את היריעות באופן רציף וללא הפרעות מרובות (לדוגמה גג קטן עם המון דודים ועצמים חודרים לא יהיה המקרה האידיאלי ליריעות).

ניתן ליישם יריעות ביטומניות על גגות חדשים או על גגות ישנים, שיטת היישום היא שונה ובנוסף כאשר מדובר על גג ישן יש לבחון כמה פרמטרים לפני שמבצעים את האיטום.

איטום גג ביריעות ביטומניות כאשר ישנן יריעות ביטומניות ישנות על הגג

כאשר קיימות כבר יריעות ניתן לבצע איטום מחדש ביריעות ללא הסרת היריעות הקיימות אך יש לקחת בחשבון כמה גורמים:

 • יש לפתוח את כלל הנפיחויות שנוצרו ביריעות הישנות
 • יש לנקות היטב את הגג מפסולת, לכלוך, טיח ושאריות צבע
 • יש להשתמש בפריימר (חומר מקשר) ייעודי ליריעות על יריעות (לא הפריימר הרגיל)

במקרים בהם ישנו איטום אקרילי לא ניתן לבצע איטום ביריעות ביטומניות ללא הסרה של האיטום הישן. ישנן שתי אפשרויות במקרה זה, הורדה יסודית ומכאנית של כלל האיטום הישן, האפשרות השנייה היא לבצע איטום בחומר אקרילי ולוותר על אפשרות היריעות. במידה והחומר האקרילי לא יוסר מהגג באופן יסודי, היריעות יתנתקו מהתשתית וייווצר כשל במערכת האיטום.

במידה והגג הישן מזופת בלבד, ישנה אפשרות לבצע איטום ביריעות ללא פריימר כל עוד הגג נקי והזפת במצב תקין יחסית. (זפת בת 15 שנה וגג מלא באבנים לא יתאים למקרה זה).

 

ישנן שתי צורות יישום עיקריות לאיטום גגות ביריעות ביטומניות

 • איטום גג ביריעות בשכבה אחת בלבד.
 • מערכת איטום ביריעות בעלת שתי שכבות יריעות המולחמות זו לזו.

ברוב המקרים נסתפק בשכבה אחת של יריעות בעובי 5 מ"מ, אך למחמירים, ולמעט מקרים מסוימים (מרפסות, מפעלים, אזורים מסוכנים למים) נבצע מערכת איטום בעלת שתי שכבות.

 

איטום בשכבה אחת:

 • ניקוי הגג באופן יסודי: אין להשאיר חפצים לכלוך ואבנים
 • מריחת פריימר ביטומני, בין 200 ל 300 גרם למ"ר
 • ייבוש הפריימר כ4 שעות (במידה והמריחה היא על שטח גדול ניתן לחכות יותר)
 • ריתוך יריעות חיזוק ברולקות (החיבור בין הרצפה למעקה) לכל אורך המעקה ברוחב של כ25 ס"מ (10-15 ס"מ בכל צד). עדיפות ליריעות ללא אגרגט.
 • בדיקת המרזבים וטיפול פרטני בכל אחד מהמרזבים (בדיקה שאינם סתומים ואיטומם)
 • ריתוך היריעות בכל שטח הגג, עם חפיפה של כ10 ס"מ בין יריעה ליריעה. (לכל אורך יריעה יש פס ברוחב 10 ס"מ ללא ציפוי, יש לרתך את היריעה הצמודה על גבי הפס ליצירת איטום מיטבי)
 • ריתוך יריעות ברולקות לכל אורך המעקה (בנוסף ליריעות החיזוק)
 • ניתן לצבוע את אזורי החפיפה בין היריעות בחומר לבן להפחתת בלאי החפיפות (בריתוך היריעות הביטומן יוצא החוצה, צבעו שחור והוא קולט חום רב)
 • למחמירים ניתן "לאבטח" את היריעות בסרגל אלומיניום, יש לוודא שאוטמים גם אותו לאחר החיזוק.

 

ביצוע מערכת איטום בשתי שכבות:

במידה ובחרתם לבצע איטום גג בשתי שכבות, יש לבצע את כלל השלבים לאיטום גג בשכבה אחת, בדגש על שימוש ביריעות ללא ציפוי אגרגט.

לאחר ביצוע כלל פעולות האיטום יש לרתך שכבה נוספת של יריעות ביטומניות בעובי 5 מ"מ APP באותו אופן יישום. שכבה נוספת היא למעשה "אבטחה כפולה" ואינה נדרשת ברוב המקרים אך כל המרבה הרי זה משובח.